דרכון אירופאי

דרכון אירופאי – המדריך המלא

זכאות בדרכון אירופאי​

הדרכון האירופאי דרכונים אירופאיים הם דרכונים המונפקים על ידי המדינות החברות באיחוד האירופאי. הדרכון הרומני הוא דרכון אירופאי, ובעלי הדרכון הרומני נהנים מכל הזכויות של אזרחי האיחוד האירופאי.

אזרחי האיחוד האירופאי זכאים לדרכון אירופאי ולתנועה חופשית, וכן למגורים ולתעסוקה ברחבי האיחוד. אזרחי האיחוד האירופאי רשאים לקיים מסחר ותנועת סחורות, שירותים והון מעבר לגבולות מדינת האיחוד האירופאי, ללא מגבלות תנועה על תנועה וללא עמלת הון. לאזרחים תושבים קיימת הזכות לבחור ולהיבחר במדינת התושבות, וכמו כן יש להם זכות בחירה בבחירות האירופאיות.

עם דרכון אירופאי תקף, לאזרחי האיחוד האירופאי קיימת הזכות לתנועה חופשית (כלומר, הם אינם זקוקים לויזה ואינם זקוקים להיתר שהייה לצורך תושבות) באזור הכלכלי האירופאי (דהיינו, מדינות האיחוד האירופאי, איסלנד, ליכטנשטיין ונורבגיה) ובשוויץ.

אזרחי האיחוד האירופאי המחזיקים בדרכון אירופאי אינם זקוקים לויזה כדי להיכנס ולעזוב את אזור שנגן.

דרכון רומני

בדרכון אירופאי

בקרב מדינות האיחוד האירופאי לא קיימת מדיניות משותפת להענקת האזרחות האירופאית, אשר נרכשת ע"י הפרטים בנוסף לאזרחותם הלאומית. (בשנת 1994, כל אזרחי המדינות החברות בקהילה האירופאית קיבלו את אזרחות הקהילה האירופאית, על ידי אמנת מאסטריכט שנחתמה בין המדינות החברות בקהילה האירופאית על פי החוק הבינלאומי. בשנת 2007, עם הפיכת הקהילה האירופאית לאיחוד האירופאי, הפכה האזרחות האירופאית ל"אזרחות האיחוד האירופאי." עם היווספות מדינות חדשות לאיחוד האירופאי, הפכו אזרחיהן לאזרחי האיחוד האירופאי. האזרחות האירופאית הוענקה ככלל במקביל לקיום האזרחות הלאומית. סעיף 20 (1) לאמנה על תפקודו של האיחוד האירופאי [27] קובעת כדלקמן:

– "מוקמת בזאת אזרחות האיחוד האירופאי.  כל אדם המחזיק באזרחות של מדינה חברה יהיה לאזרח האיחוד. אזרחות האיחוד תהיה בנוסף ולא במקום האזרחות הלאומית.

כל מדינה באיחוד האירופאי רשאית לחוקק חוקים משלה בנוגע להענקת האזרחות; לפיכך, מדינות מסוימות מאפשרות החזקה באזרחות כפולה או מרובה ללא מגבלות (כך, למשל, צרפת, אירלנד, איטליה ושוודיה), חלקן מאפשרות ריבוי אזרחויות, אולם מסייגות קבלת תפקידים ממלכתיים לבעלי אזרחות זרה  (כגון פולין), חלקן מציבות תנאים או הגבלות לאזרחות כפולה (כגון אוסטריה, גרמניה, הולנד, ספרד) ואחרות אינן מאפשרות אזרחות כפולה אלא במקרים חריגים (כגון ליטא) או רק לאזרחים על בסיס קשרי דם (כגון קרואטיה, אסטוניה, סלובניה).

המאפיינים של הדרכון האירופאי הם:

 • צבע הכריכה: אדום בורדו (למעט קרואטיה)
  הפרטים המופיעים בכריכת הדרכון האירופאי:
 • המילים "האיחוד האירופאי"
 • שם המדינה המנפיקה
 • סמל המדינה
 • המילה "פספורט"
 • סמל הדרכון ביומטרי
דרכון רומני

אזרחי האיחוד האירופאי, בעת הימצאם בשטח מדינה שאינה חברה באיחוד האירופאי, בלא נציגות קונסולרית של מדינת הלאום, זכאים להגנה ולסיוע מהנציגות הקונסולרית של כל מדינה אחרת מהאיחוד האירופאי, הנמצאת בשטח אותה מדינה.

לסיכום, כל אזרח של מדינה חברה באיחוד האירופאי זכאי אוטומטית לדרכון האירופאי.

דרכון רומני
תמונה אתה זכאי לאזרחות רומנית?
אייקון של אירופה

שאלות נפוצות​

צרו קשר​

  תפריט
  כלי נגישות